| Processor | Intel Core i7-12650H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 15.6 inch FHD Display | |
| Graphics Card | 6 GB GDDR6 Graphic | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR5 4800Mhz RAM | |
| Memory | 512GB PCIe Gen 4x4 NVMe SSD | |
| Battery | 3 cell, 53Whr Li-Polymer Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | MSI Crosshair 15 |
|---|---|
| Model | Crosshair 15 |
| Price | Tk 166,704 |
| Brand | MSi |
| Type | Gaming Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2 ax) |
|---|
| Display Type | FHD Thin Bezel 144Hz IPS-Level (72% NTSC) True Color Tech Display |
|---|---|
| Display Size | 15.6 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | HD type (30fps@720p) |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 359 x 259 x 23.95 mm 14.13 x 10.20 x 0.94 (L x W x H) |
|---|---|
| Body Weight | 4.63 lbs (2.3 Kg) |
| Body Build | Yes |
| Body Color | Titanium Gray |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-12650H |
| Generations | 12th Gen |
| Ram | 16GB DDR5 4800Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB PCIe Gen 4x4 NVMe SSD |
| Graphics Memory | 6GB GDDR6 |
| Battery Type | Li-Polymer Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3 cell, 53Whr Li-Polymer Battery |
| Battery Backup | Upto 6 hours |
| Audio | 1 Audio Combo 1/8 |
|---|---|
| Loudspeaker | 2x Speakers 2W |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX201 (2x2 ax) |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | 1x Type-C |
| Made By | Taiwanese |
|---|---|
| Other Features | 200 Watt power adapter |
Nice All Future.
Display: 14.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 32GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4-cell, 56Wh Lithium Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB DDR5 5200 SODIMM RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 6-cell, 83Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 8GB DDR6 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.36WHr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch QHD Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 16GB DDR6 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 62.36WHr Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long Life Fast-Charge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inches 3.2k WQXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840H Processor
RAM: 16GB DDR5 5600MHz RAM
OS: Windows 11 Home
Battery: 4-Cell 99.99Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inches WQXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7-6600H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home Chinese Edition
Battery: 4-Cell 71 Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 90Wh Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch 2.8k OLED, LED Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 76WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell 54.7Wh Internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →